informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Oświetlenie szlifierni i biura – realizacja Trilux Polskadata dodania: 30.12.2013

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej pobieranej przez system oświetlenia bez obniżenia komfortu pracy w przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowym? Takie wyzwanie stanęło przed firmą Trilux gdy podjęła się realizacji projektu dla FAMOT Pleszew.

FAMOT, to największy w Polsce producent obrabiarek do metalu, będący członkiem międzynarodowego Koncernu DMG MORI SEIKI AG. W czerwcu 2013 r., przedsiębiorstwo zleciło firmie Trilux wykonanie projektu i dostawę oświetlenia. Podstawowymi celami było zmniejszenie kosztów energii elektrycznej w nowopowstającej hali szlifierni oraz w jednym z budynków biurowych, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich wytycznych wymaganych normami oświetleniowymi.

Ostatnie szlify w świetle LED

Hala szlifierni to przestrzeń bardzo wymagająca z punktu widzenia norm. Według PN-EN 12 464-1: 2004 „wyrób narzędzi, wzorników, szablonów, przyrządów do obróbki, mechanika precyzyjna i mikromechanika” to zadania wymuszające wysoki poziom luminacji i zapewnienie dobrego współczynnika odwzorowania kolorów. Eksploatacyjne natężenie oświetlenia w pomieszczeniu, gdzie wykonuje się tego typu prace, powinno wynosić 1000lx. Należy zapewnić również stopień wierności barw Ra  80. Dodatkowym wymogiem jest redukcja współczynnika olśnienia UGR do poziomu 19. – Celem osiągnięcia tak dobrych parametrów, zdecydowaliśmy się na zastosowanie linii diodowych Coriflex 4000-840 – mówi Krzysztof Stachurski, projektant z firmy Trilux. – Aby zapewnić odpowiednią luminację w całej hali, wzdłuż jej dłuższej krawędzi zamontowaliśmy trzy ciągi świetlne rozmieszczone równomiernie na powierzchni sufitu– dodaje. Warto przy tym wspomnieć, iż nowopowstała hala szlifierni jest najnowocześniejszym pomieszczeniem tego typu w całym Koncernie DMG MORI SEIKI AG.
Aby do minimum obniżyć koszty eksploatacji, wyodrębniono trzy strefy działania każdej z linii opraw. Dzięki zastosowaniu czujników ruchu, obecności oraz światła zewnętrznego, urządzenia włączają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a poziom luminacji dostosowuje się do panujących w pomieszczeniu warunków. Działaniem tego zautomatyzowanego, inteligentnego systemu można kierować manualnie. Służy do tego panel dotykowy, pozwalający również na sterowanie klimatyzacją. Zastosowane rozwiązania pozwalają na obniżkę kosztów energii pobieranej przez oświetlenie nawet o 70%.

Rzut oka na monitory

Centralny Instytut Ochrony Pracy dyktuje szereg zaleceń związanych z oświetleniem pomieszczeń, w których pracuje się na komputerach. W takich warunkach, zadania polegają przede wszystkim na rozpoznawaniu znaków na klawiaturze, czytaniu tekstu dokumentów papierowych i elektronicznych. Z jednej strony wymaga się wysokiego natężenia światła padającego na poziomą powierzchnię klawiatury i stołu. Z drugiej, aby zapobiec odbijaniu się światła od monitora, należy ograniczyć iluminację pionowych płaszczyzn. – W celu ograniczenia olśnienia odbiciowego od opraw należy stosować właściwie rozmieszczone oprawy oświetleniowe z odpowiednim rastrem – mówią wytyczne CIOP. – Do oświetlania stanowisk pracy z komputerami luminancja opraw powinna być nie większa niż 200 cd/m2 dla kąta wypromieniowania oprawy powyżej 45 ÷ 55o (licząc od pionu) w płaszczyźnie wzdłużnej i poprzecznej oprawy – doprecyzowują zalecenia.

– Aby sprostać restrykcyjnym wymogom dotyczącym pracy z komputerem, użyliśmy opraw Belviso C1 600 CSP LED – mówi Krzysztof Stachurski. – Wyposażyliśmy je dodatkowo w gwarantujący harmonijne, rozproszone światło układ mikroplazmatyczny. Takie rozwiązanie spełnia wszystkie wytyczne dla pracy biurowej z użyciem monitorów – dodaje projektant z firmy Trilux. W pomieszczeniach biurowych FAMOT-u zostały zainstalowane oprawy LED wraz z systemem sterowania, które dostosowuje poziom natężenia oświetlenia uwzględniając porę dnia oraz obecność osób na stanowiskach pracy. Podobnie, jak w przypadku szlifierni, w budynku biurowym zastosowano czujniki i sterowniki, które wyłączają światło, gdy nie jest ono potrzebne oraz zmniejszają jego natężenie, gdy dzięki warunkom zewnętrznym jest wystarczająco jasno. Takie rozwiązanie pozwala na istotne oszczędności energii.Pomieszczeniami wymagającymi światła o stosunkowo niskim natężeniu są korytarze i toalety. Tam zastosowano Amatris C04 WR LED o 1400 oraz 2000 lm.

Dzięki zastosowaniu najbardziej zaawansowanych technologii i dobrej współpracy pomiędzy FAMOT i Trilux, wspólnie uzyskano efekt, który przyniósł wymierne korzyści w postaci oszczędności energii
i niepowtarzalnego efektu wizualnego przy jednoczesnym, bardzo pozytywnym wpływie na środowisko naturalne.


źródło:

TRILUX POLSKA SP Z O.O.
więcej artykułów, informacji
http://www.trilux.com/pl
inplusPR
więcej artykułów, informacji
http://www.inpluspr.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.plwarto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...