informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


W zamian za elektrośmieci dostaną tablicę multimedialną!data dodania: 23.12.2013

Szkoła Podstawowa w Małdytach, biorąca udział w ogólnopolskim programie „Moje miasto bez elektrośmieci”, otrzymała tablicę multimedialną. Jest to nagroda za wysiłek włożony w aktywne prowadzenie działań edukacyjnych wśród społeczności lokalnej.

Ogólnopolski program edukacyjny „Moje miasto bez elektrośmieci” ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Bierze w nim udział 2 500 szkół podstawowych z całej Polski.

W zamian za elektrośmieci oddawane do dedykowanych punktów zbierania ElektroEko (ich adresy podane są na stronie www.elektrosmieci.pl), szkołom przydzielane są kupony. Te z kolei przelicza się na punkty, które placówki oświatowe mogą wymieniać na opłacane z Funduszu Oświatowego materiały dydaktyczne i pomoce edukacyjne, m.in. tablice multimedialne, sprzęt sportowy, rzutniki czy też ławki, krzesła lub szafy – według potrzeb szkół. Co istotne – udział w programie nie wiąże się z żadnymi kosztami ponoszonymi przez szkoły, czy okolicznych mieszkańców.

Kupony mogą być zbierane nie tylko przez nauczycieli i uczniów, ale również przez ich rodziny, znajomych czy sąsiadów. Im mocniej społeczność związana z daną placówką edukacyjną zaangażuje się w zbiórkę elektrośmieci, tym większą liczbę kuponów otrzyma szkoła. To od mobilizacji społeczności lokalnej zależy więc, na jakim poziomie placówka edukacyjna będzie mogła korzystać z Funduszu Oświatowego.

Wielki sukces małej szkoły!

Niewątpliwie jedną z najprężniej działających szkół podstawowych biorących udział w programie „Moje miasto bez elektrośmieci” jest placówka z Małdyt (województwo warmińsko – mazurskie). Podczas zaledwie dwóch zbiórek zebrała aż 13 ton elektrośmieci!

„Tak wielki sukces programu w którym bierzemy udział byłby niemożliwy bez zaangażowania uczniów i nauczycieli. Ich entuzjazm udało się przelać na okolicznych mieszkańców, którzy podczas zbiórek oddawali popsute lodówki, przestarzałe i nieużywane telewizory, komputery, czy zapomniane i pochowane w szufladach telefony komórkowe. Dużo serca okazali również wójt Antoni Smolak i inni pracownicy Urzędu Gminy oraz Nadleśnictwo Dobrocin. Dzięki Ich wsparciu przeprowadzenie efektywnej zbiórki, czy transport sprzętu był możliwy” - mówi Czesław Rolka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Małdytach.

Dariusz Łuczak, nauczyciel przyrody odpowiedzialny za koordynowanie działań w ramach programu „Moje miasto bez elektrośmieci”, zwraca uwagę, że sukces był możliwy dzięki przeprowadzeniu konsekwentnych działań:
„W pierwszym etapie programu nasi uczniowie zdobywali wiedzę teoretyczną: dlaczego elektrośmieci są groźne, jak należy z nimi postępować oraz jakie korzyści z recyklingu zużytego sprzętu odniesie środowisko. Następnie rozpoczęliśmy edukację okolicznych mieszkańców. W tym celu zorganizowaliśmy happening uliczny, podczas którego uczniowie zachęcali innych do aktywnego uczestniczenia w zbiórce. Kolejnym ważnym krokiem była debata w której udział wzięli gminni radni, sołtysi oraz leśnicy. Ich starania połączone z wysiłkiem uczniów przyniosły wymarzony przez nas efekt” – zaznacza Dariusz Łuczak.

Dlaczego to takie ważne?

Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody bezpośrednio zanieczyszczają środowisko, stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.

Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach) mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń. Następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt.

Więcej informacji o programie znajduje się na stronach www.elektroeko.pl oraz www.mmbe.pl. Usługę bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domu można zamówić wypełniając formularz na stronie www.elektrosmieci.pl lub dzwoniąc pod numer 2222 333 00.


źródło:

ElektroEko
więcej artykułów, informacji
http://www.elektroeko.pl
Multi Communications
więcej artykułów, informacji
http://www.multipr.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.plwarto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...