informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Gminy w lepszym świetledata dodania: 04.12.2013

Polskie miasta oświetlane są obecnie przez ponad 3 miliony opraw generujących pobór energii elektrycznej na poziomie 1500 GWh rocznie. Łączny koszt ich funkcjonowania to ok. 680 mln złotych w skali 12 miesięcy.

Mimo, że do zalet technologii LED nie trzeba nikogo przekonywać, to w Polsce wciąż jeszcze widoczna jest przewaga rozwiązań bazujących na lampach sodowych, a w przypadku mniejszych ośrodków – rtęciowych. Wszystko wskazuje na to, że rosnąca świadomość miast w zakresie ekologii oraz rządowe wsparcie mogą tę sytuację zmienić.

W świetle prawa

W przypadku gmin bazujących na rozwiązaniu rtęciowym konieczność zmian systemu oświetlenia została narzucona odgórnie. Tego typu lampy przestaną być produkowane w 2015 roku, co doprowadzi do ich zniknięcia z polskich ulic. Prędzej czy później podobny los czeka lampy sodowe, które pod względem energooszczędności pozostawiają wiele do życzenia. - Sprzyjające warunki do tego typu zmian stwarza m.in. program SOWA, dostarczający gminom finansowego wsparcia na modernizację
infrastruktury oświetleniowej – mówi Andrzej Nowak z firmy Luxan. - Całkowity budżet przedsięwzięcia to 356 mln złotych, a ośrodki, które zdecydowały się na wzięcie w nim udziału mogły uzyskać nawet 45-procentowe dofinansowanie do energooszczędnego oświetlenia ulicznego – dodaje. Mimo, że I edycja konkursu wywołała spore kontrowersje, spowodowane warunkami, jakie muszą spełniać gminy ubiegające się o dotację, to eksperci zgodnie twierdzą, że tego typu inicjatywy stoją u podstaw racjonalnego zarządzania infrastrukturą oświetleniową w Polsce.

Jasne korzyści

Oświetlenie uliczne stanowi blisko 50 proc. całkowitego zużycia energii polskich miast. W przypadku wspomnianych kosztów rzędu 680 mln złotych, które co roku ubywają z gminnych kas, nawet najmniejsze oszczędności w tym zakresie stają się opłacalne. To jeden z powodów, dla których technologia LED cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród włodarzy miast. – Dobrze zrealizowana instalacja, oparta na nowoczesnych rozwiązaniach, może przynieść nawet kilkudziesięcioprocentową redukcję kosztów z tytułu zużycia energii elektrycznej – mówi Andrzej Nowak. – Jeżeli dodać do tego żywotność lamp bazujących na systemach LED, która wynosi ok. 50 000 godzin, to potrzeba wdrażania tego rodzaju technologii jest wyraźnie widoczna – dodaje właściciel firmy Luxan. Kwestie finansowe nie są w tym temacie jedynym istotnym czynnikiem. Również ważna jest ekologia. Strategia rozwoju lub modernizacji infrastruktury oświetleniowej oparta na systemach LED może doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla nawet o 40 proc.

Średni czas pracy oświetlenia ulicznego to ok. 11 godzin w ciągu dnia. Przy ponad 3 milionach opraw w całym kraju koszty związane z utrzymaniem takiej infrastruktury poważnie naruszają budżety poszczególnych jednostek. Rządowe wsparcie w połączeniu z racjonalnym zarządzaniem w tym zakresie może nie tylko uchronić gminy przed zbędnymi wydatkami, ale również korzystnie wpłynąć na środowisko.


źródło:

Me & My Friends
więcej artykułów, informacji
http://www.mamf.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.plwarto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...