informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Przeprowadzamy wywiad, czyli nowoczesna lekcja w praktycedata dodania: 21.10.2013

Zdaniem 61% Polaków, nowoczesna lekcja to taka, gdzie uczniowie są uczeni jak samodzielnie zdobywać wiedzę i wykorzystywać ją w praktyce, a nie jedynie ją zapamiętywać .

14 października br. taka właśnie lekcja odbyła się w warszawskiej Szkole Podstawowej nr 103. Gościem zajęć pod tytułem „Przeprowadzamy wywiad” była dziennikarka Dorota Wellman. Scenariusz, film i karty pracy wykorzystane podczas lekcji pochodziły z zasobów portalu wiedzy dla nauczycieli Scholaris.

Uczestnicy lekcji z udziałem Doroty Wellman, która odbyła się w Dniu Edukacji Narodowej, przekonali się, jak w praktyce mogą wyglądać współczesne zajęcia w szkole. Lekcja z udziałem gościa – eksperta była nowoczesna nie tylko dzięki użyciu tablicy multimedialnej i materiałów wizualnych, ale także dzięki ciekawej i angażującej uczniów formule, dającej możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy
w praktyce.

Lekcję z udziałem dziennikarki poprowadziły nauczycielki języka angielskiego Judyta Stępień
i Agnieszka Straszewska, które są również opiekunkami redagowanej przez uczniów gazetki „Z Górki do Stotrójki”. W przygotowanych i przeprowadzonych przez obie nauczycielki zajęciach wzięli udział uczniowie, członkowie redakcji szkolnego miesięcznika. Scenariusz lekcji
pt: „Przeprowadzamy wywiad” oraz związany z tematem film i karty pracy nauczycielki wyszukały na portalu Scholaris. Potem zmodyfikowały zasoby z portalu zgodnie ze swoimi potrzebami. Kreatywnym rozwinięciem scenariusza było zaproszenie na lekcję dziennikarki Doroty Wellman.

Podczas zajęć z Dorotą Wellman redaktorzy szkolnej gazetki uczyli się stawiania pytań otwartych
i kulturalnego prowadzenia dialogu. Odwołując się do zaprezentowanego filmu
oraz doświadczenia gościa, na lekcji omówiono także cechy charakteryzujące wywiad jako formę dziennikarską. W podsumowaniu pierwszej części zajęć, uczestnicy podkreślili kluczowe znaczenie przygotowania do wywiadu i odpowiedniego formułowania pytań. Dorota Wellman poparła wnioski uczniów przykładami z własnego doświadczenia. Potem przyszedł czas na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Uczniowie, pracując w grupach, opracowali pytania do wywiadu z Dorotą Wellman.

Dziennikarka zapytana o wrażenia z lekcji, w której wzięła udział, skomentowała, że to jest właśnie kierunek rozwoju, w którym powinna podążać edukacja. Dodała też, że nie wyobraża sobie już dziś zajęć, podczas których nauczyciel zza katedry opowiada, dzieci notują, a potem jest klasówka. Jej zdaniem, skoro nasze życie w każdej dziedzinie przenosi się do internetu, również w edukacji stąd musimy czerpać inspirację.

Wydarzenie skomentował również Krzysztof Nierojewski, koordynator projektu Scholaris: - Cieszę się, że w polskich szkołach coraz częściej organizowane są takie nowoczesne, interaktywne lekcje Dzięki zasobom portalu Scholaris podobne zajęcia można przeprowadzić w każdej szkole, na przykład z udziałem miejscowego dziennikarza lub innych dostępnych ekspertów. Materiały zaczerpnięte z portalu można wykorzystywać niezależnie od poziomu wyposażenia szkoły w sprzęt. Można je również adaptować na własny użytek, jak miało to miejsce w tym przypadku. Warto podkreślić, że na portalu Scholaris dostępne są rzetelne i sprawdzone materiały ze wszystkich przedmiotów nowej podstawy programowej.

***
Scholaris – portal wiedzy dla nauczycieli (www.scholaris.pl) zawiera ponad 26 tysięcy bezpłatnych zasobów edukacyjnych, które mogą być wykorzystane do przygotowania nowoczesnych lekcji ze wszystkich przedmiotów nowej podstawy programowej. Są to gotowe, sprawdzone scenariusze zajęć, prezentacje, filmy, grafiki i wiele innych. Portal jest skierowany do nauczycieli wszystkich etapów edukacji (od przedszkola do szkół ponadgimnazjalnych), ale także do uczniów, którzy w ciekawy sposób chcą pogłębiać swoją wiedzę.
Scholaris to projekt realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III, Działanie 3.3, Poddziałanie 3.3.3, współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Scholaris jest także częścią rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych – Cyfrowa Szkoła (www.cyfrowaszkola.men.gov.pl).

Badanie przeprowadził Instytut Badań Społecznych Pollster w dniach 20-22 sierpnia 2013 roku na próbie 500 osób reprezentatywnej dla ogółu Polaków w wieku 15-55 lat.


źródło:

Fast Cut Group
więcej artykułów, informacji
http://fc-group.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.plwarto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...