informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Zastosowanie styropianu do izolacji podłógdata dodania: 02.09.2006

Podkładem podłogi w naszych pomieszczeniach jest najczęściej warstwa zaprawy betonowej - wylewka.

Należy ona do tzw. podłoży pływających. Styropian (EPS) pełni w takich podłogach podwójną funkcję. Na niższych kondygnacjach, gdzie podłoga styka się bezpośrednio z gruntem lub nad nieogrzewanymi pomieszczeniami np. piwnicą, stanowi termoizolację, a na wyższych kondygnacjach izolację akustyczną tłumiącą dźwięki uderzeniowe.

IZOLACJA TERMICZNA PODŁÓG PŁYWAJĄCYCH

Poprawnie zaprojektowana izolacja cieplna podłogi zapewnia dłuższy komfort przy użytkowaniu pomieszczeń. Szczególną uwagę powinno się zwracać na izolację cieplną podłóg położonych bezpośrednio na gruncie lub nad pomieszczeniami typu garaże i piwnice. Podłoga w takim przypadku jest przegrodą budowlaną z którą użytkownik ma najczęstszy kontakt. Duża różnica temperatur między pomieszczeniem, a otoczeniem budynku w naszej strefie klimatycznej, powoduje powstawanie tzw. efektu zimnej podłogi - dużo niższą temperaturę powierzchniową podłogi w porównaniu do temperatury pomieszczenia.

Możemy pozbyć się tego typu problemów izolując podłogę płytami styropianowymi. Ociepla się ją na całej jej powierzchni warstwą izolacyjną o grubości nie mniejszej niż 10 cm, układając płyty styropianowe jednowarstwowo na tzw. mijankę.

Najlepszym materiałem do tego typu izolacji są płyty styropianowe posiadające współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,032 do 0,038. Ta znakomita izolacyjność jest zasługą podobnej do plastra miodu struktury materiału, w której zamknięta jest duża ilość powietrza stanowiącego około 98% objętości styropianu. Znaczna spoistość styropianu zapewnia mu niewielką nasiąkliwość, która w zależności od odmiany styropiany i czasu zetknięcia się z wodą waha się od 0,14 do 1,8%. Jako warstwę termoizolacyjną najczęściej stosuje się następujące płyty styropianowe produkowane przez Swisspor Polska Sp. z o.o.:
 • EPS100 dla zwykłych podłóg

 • EPS200 dla posadzek narażonych na większe obciążenia

 • Płyty styropianowe SWISSPOR HYDRO EPS 200 P dla posadzek zetkniętych z wilgocią lub wodą.


Przykład posadzki na gruncie w pomieszczeniach suchych
 • wykończenie zgodne z życzeniem klienta ( panel, terakota)

 • warstwa wyrównawcza z betonu klasy nie niższej niż B12,5 grubości do 6cm

 • styropian grubości nie mniejszej niż 10cm

 • folia lub papa

 • chudy beton grubości 10cm

 • zagęszczony piasek


Przykład posadzki na gruncie w pomieszczeniach mokrych
 • wykończenie zgodne z życzeniem klienta ( panel, terakota)

 • izolacja przeciwwilgociowa

 • warstwa wyrównawcza z betonu klasy nie niższej niż B12,5 grubości do 6cm

 • styropian grubości nie mniejszej niż 10cm

 • warstwa wyrównawcza

 • izolacja przeciwwilgociowa folia lub papa

 • chudy beton grubości 10cm

 • zagęszczony piasek


Innym przykładem podłóg pływających na gruncie są podłogi na legarach. Podobnie jak w podłogach pod wylewkę betonową tak i w tym przypadku wykonuje się podsypkę z zagęszczonego piasku o grubości 15 cm. Pod legarami układa się taśmową podkładkę tłumiącą, a między legarami płyty styropianowe.

IZOLACJA AKUSTYCZNA PODŁÓG PŁYWAJĄCYCH

Podłogi pływające, jak wszystkie inne rozwiązania mające wpływ na akustykę pomieszczeń, powinny być wykonane z wielką starannością. Oprócz izolacji z ułożonych mijankowo w jednej warstwie płyt styropianowych grubości od 2,2-5,5 cm, należy koniecznie zastosować dylatację obwodową oddzielającą podłogę od ścian pomieszczenia w celu uniknięcia przekazywania się naprężeń bezpośrednio na ściany. Dylatację taką stanowią paski styropianowe ułożone wzdłuż obwodu podłogi. Należy również dylatować w ten sam sposób progi łączące posadzki dwóch pomieszczeń.

Należy szczególnie podkreślić, że w przypadku izolacji akustycznej nie wolno używać zwykłych płyt styropianowych stosowanych do ocieplania budynków. Jedynym spełniającym wymagania materiałem dźwiękoizolacyjnym jest akustyczny styropian podłogowy. Podczas jego produkcji płyta styropianu jest poddawana specjalnej obróbce mechanicznej polegającej na poddaniu styropianu przemiennym cyklom dociążania i odciążania materiału na prasach mechanicznych. Wytworzony w ten sposób materiał posiada wystarczająca wytrzymałość na ściskanie, a jednocześnie obniżoną sztywność dynamiczną. W ten sposób powstają produkowane przez SWISSPOR Polska Sp. z o.o. płyty styropianowe do izolacji akustycznej (EPS T) o nazwie handlowej FONO produkcji SWISSPOR POLSKA Sp. z o. o.

Do głównych cech fizycznych decydujących o właściwościach akustycznych płyt elastycznych FONO należą: ciężar objętościowy, sprężystość, sztywność dynamiczne warstwy materiału, porowatość, oporność przepływu powietrza, tłumienie wewnętrzne w materiale. Dzięki niskiej cenie i dużej skuteczności jest on już od dawna najchętniej stosowanym materiałem do akustycznego izolowania stropów w budynkach

Podstawowym zastosowaniem styropianowych płyt elastycznych FONO jest izolacja akustyczna stropów poprzez zastosowanie dwuwarstwowego układu zwanego podłoga pływającą. W takim układzie podłoga oddzielona jest od warstwy konstrukcji nośnej warstwą FONO. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy bardzo wysokie parametry ochrony akustycznej, a jednocześnie stosujemy materiał izolacyjny o dużej wytrzymałości na ściskanie przy długotrwałym obciążeniu.

Ze względu na wymagania ochrony akustycznej budowli określone w Polskiej Normie PN-B-02151-3:1999, podłogi pływające wykonane z użyciem płyt FONO, powinny być stosowane w obiektach budownictwa mieszkaniowego (wielorodzinnego i jednorodzinnego) ogólnego oraz użyteczności publicznej, zarówno nowowznoszonych jak i modernizowanych. Zastosowanie elastycznych płyt styropianowych FONO zapewnia nie tylko skuteczniejsze o 10 dB w stosunku do wymagań normy tłumienie dźwięków uderzeniowych, ale również spełnia funkcję izolacji cieplnej.

Sposób wykonania podłóg pływających z zastosowaniem płyt elastycznych FONO powinien być zgodny z instrukcją techniczną producenta, przy uwzględnieniu następujących warunków:
 • nierówności podłoża pod warstwą izolacji akustycznej FONO, nie powinny przekraczać 5 mm, w przeciwnym razie należy podłoże wyrównać przed wykonaniem warstw izolacyjnych i podłogowych,

 • płyty należy układać w sposób zapewniający ścisłe przyleganie krawędzi płyt do siebie,

 • przy ścianach i innych elementach pionowych należy ułożyć pionowo pasy płyt elastycznych (tzw. pasy brzegowe) o grubości min. 10 mm i wysokości zapewniającej odizolowanie podłogi pływającej od przegród pionowych pomieszczenia,

 • ułożone płyty elastyczne FONO należy przykryć szczelną, wodoodporną i ciągłą warstwą rozdzielczą, wykonaną np. z folii polietylenowej o grubości co najmniej 0,1 mm (gdy jest zgrzewana to 0,2 mm) lub z papy bitumicznej na osnowie papierowej, o gramaturze min. 100 g/m², z wywinięciem na pasy brzegowe,

 • grubość podkładu podłogowego z zaprawy cementowej nie powinna być mniejsza niż 40 mm.


Wykonywanie podłóg pływających z zastosowaniem styropianowych płyt elastycznych FONO powinno odbywać się na podstawie dokumentacji technicznej, opracowanej dla określonego obiektu z uwzględnieniem wymagań polskich norm i przepisów budowlanych.
Tekst: mgr inż. Edyta Sauć


źródło:Swisspor Polska Sp. z o.o.
więcej artykułów, informacji
http://www.swisspor.pl
Klaxon Communications
więcej artykułów, informacji
http://www.klaxon.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...