informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Prof. Jerzy Doerffer nie żyjedata dodania: 13.08.2006

W wieku 88 lat zmarł w nocy 9 sierpnia prof. Jerzy Doerffer – budowniczy „Sołdka”, pierwszego powojennego polskiego statku pełnomorskiego, były rektor Politechniki Gdańskiej - który całe swoje życie zawodowe związał z polskim okrętownictwem.

- Pan profesor Doerffer był okrętem flagowym Politechniki Gdańskiej – mówi prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. – Studia rozpoczął na wydziale okrętowym na Politechnice Wolnego Miasta Gdańska. Był aktywnym członkiem polskich organizacji studenckich w Wolnym Mieście Gdańsku. Budował wydział okrętowy, budował swoją katedrę, był wreszcie powojennym budowniczym polskiego przemysłu stoczniowego.

Jednym z ostatnich osiągnięć prof. Doerffera było wspólnie z prof. Zbigniewem Jedlińskim, chemikiem, członkiem rzeczywistym PAN, absolwentem Politechniki Gdańskiej, opracowanie technologii budowy z tworzyw sztucznych amagnetycznych jednostek pływających, poławiaczy min. Flotylla poławiaczy min zbudowana w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni weszła w skład NATO w pierwszym roku naszego członkostwa.

– Wspominam go jako człowieka niezwykle pogodnego, który nigdy na nic nie narzekał – mówi rektor Rachoń.

Msza żałobna w intencji prof. Jerzego Doerffera obdędzie się 14 sierpnia o godz. 12.00 w Kościele p.w. św. Andrzeja Boboli w Sopocie (ul. Powstańców Warszawy 15), Pogrzeb odbędzie się o godz. 13.30 na Cmentarzu Katolickim w Sopocie.

Dossier

Jerzy Doerffer urodził się 21 kwietnia 1918 roku w Wielkiej Łęce, powiat Gostyń w województwie poznańskim.

W kwietniu 1936 roku rozpoczął studia wyższe w Wolnym Mieście Gdańsku na Politechnice Gdańskiej na Wydziale Okrętowo-Lotniczym (Danziger Technische Hochschule - Fakultät für Schiffs und Flugtechnik). W sierpniu 1939 roku wyjechał na praktykę zagraniczną do Stoczni J. Samuela White´a na wyspie Wight w Anglii. Tam też zastała go wojna. Od stycznia do kwietnia 1940 roku służył w Polskiej Marynarce Wojennej na ORP „Błyskawica”. W połowie kwietnia 1940 roku został odkomenderowany na studia na Uniwersytecie w Glasgow (Szkocja), gdzie dwa lata później zdobył dyplom inżyniera budowy okrętów. W maju 1942 roku podjął pracę w Stoczni Vickers-Amstrongs Ltd w Barrow in Furness.

W grudniu 1945 roku Jerzy Doerffer powrócił do Polski. Z początkiem 1946 roku podjął pracę w Stoczni nr 1, obecnie noszącej imię Stoczni Gdańskiej, na stanowisku kierownika Wydziału Budowy Okrętów. Traktowany jako „wróg klasowy” ponownie rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej. W marcu 1950 roku zdał egzamin dyplomowy na Wydziale Budowy Okrętów PG i uzyskał drugi dyplom, tym razem polski, magistra inżyniera budowy okrętów.

Dzięki Doerfferowi dotychczas kadłuby kutrów rybackich z drewna dębowego zastąpiono stalowymi, całkowicie spawanymi. Budowa tego rodzaju jednostek należała wówczas do bezprecedensowych w dziejach polskiego budownictwa okrętowego.

6 listopada 1948 roku wodowano pierwszy w powojennej historii Polski statek pełnomorski, rudowęglowiec „Sołdek”, którego budową kierował Jerzy Doerffer. Jednostka pływała pod polską banderą ponad 31 lat. Dziś jest już eksponatem muzealnym, zacumowanym na Motławie nieopodal Żurawia.

W kwietniu 1951 roku Doerffer został mianowany głównym inżynierem Stoczni Gdańskiej. W październiku 1951 roku ze względów zdrowotnych przeszedł do Centralnego Zarządu Przemysłu, a następnie delegowany został do Stoczni Szczecińskiej w charakterze doradcy do spraw budowy nowych statków.

1 października 1952 roku profesor Jerzy Doerffer przeniósł się na stałe na Politechnikę Gdańską. Był jednym ze współorganizatorów pierwszego w Polsce Wydziału Budowy Okrętów na Politechnice Gdańskiej i założycielem Katedry Technologii Okrętów. 1 stycznia 1953 roku objął kierownictwo nowo kreowanej Katedry i Zakładu Technologii Okrętów, którą zorganizował od podstaw i którą prowadził przez kolejnych 36 lat.

Od 1 września 1953 roku do 31 sierpnia 1964 roku pełnił przez kilka kadencji funkcję dziekana Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej.

1 września 1981 roku profesor Jerzy Doerffer wybrany został rektorem Politechniki Gdańskiej. Piastował tę funkcję do dnia 30 sierpnia 1984 roku.

1 października 1988 roku, w dniu inauguracji nowego roku akademickiego, nadano prof. Jerzemu Doerfferowi tytuł doktora honoris causa Politechniki Gdańskiej.


źródło:

Politechnika Gdańska
więcej artykułów, informacji
http://www.pg.gda.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...