informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Dach w portfeludata dodania: 11.12.2004

Dach może stanowić lwią cześć kosztów wykonania stanu surowego budynku. Często o ostatecznej wysokości wydatków potrzebnych do wykonania tego elementu dowiadujemy się już podczas realizacji - a w rezultacie założony przez nas budżet na budowę domu zostaje przekroczony. Jak więc dokładnie obliczyć koszty budowy dachu?

Podczas projektowania dachu podstawą naszej decyzji jest najczęściej jego estetyczny wygląd. Jednak już na tym etapie powinniśmy myśleć o tym, ile wydamy na realizację wymarzonego projektu. Jeśli tego nie zrobimy, może czekać nas nieprzyjemna niespodzianka w postaci wielu dodatkowych kosztów. Wydatki, jakie poniesiemy na wykonanie dachu, zależą bowiem od wielu czynników - nie tylko od ceny za metr kwadratowy pokrycia. Warto mieć świadomość, że liczy się także rodzaj więźby, stopień skomplikowania połaci czy rodzaj użytych materiałów. Inwestor musi więc na każdym etapie wykonania dachu podjąć wiele decyzji, z których każda wpływa na ostateczne wydatki. Cena metra kwadratowego pokrycia, takiego jak dachówki ceramiczne czy cementowe, to jedynie wyjściowy parametr. Podstawą do obliczenia dokładnych kosztów dachu powinien być dla nas projekt domu. "Z gotowym, szczegółowym planem dachu najlepiej pójść do firmy handlowej, w której będziemy chcieli kupić pokrycie. Dokona ona dokładnej wyceny inwestycji" - radzi Krzysztof Kalita z Braas Polska. Renomowani producenci pokryć, na przykład Braas Polska (dachówki cementowe) czy RuppCeramika (dachówki ceramiczne) posiadają sieć autoryzowanych punktów handlowych, gdzie można zrobić wycenę. Z projektem dachu dobrze też zwrócić się do ekipy wykonawczej. Dobra firma dekarska uwzględni koszt robocizny oraz dokładnie wyliczy, ile materiałów składających się na kompletny system dachowy będziemy potrzebowali.
Projekt w klasie ekonomicznej

Koszty dachu zależą w dużym stopniu od projektu domu, a zwłaszcza stopnia skomplikowania połaci dachowej. Im więcej załamań połaci oraz elementów ozdobnych, tym dach będzie droższy. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę przy projektowaniu domu? Podstawowe zagadnienie to płaszczyzna dachu. "Dach może być jedno-, dwu- czy wielospadowy. Im więcej takich płaszczyzn, tym większe koszty. Wielopłaszczyznowy dach wiąże się bowiem z koniecznością zakupu odpowiedniej liczby elementów potrzebnych do wykończenia kalenic (górnych krawędzi) oraz koszy (wykończeń załamań połaci służących odwadnianiu dachu). Droższe będzie także zainstalowanie systemu rynnowego - zużyjemy więcej kształtek (na przykład w narożnikach)" - mówi Mariusz Piszczek z firmy RuppCeramika. W przypadku blachy czeka nas dużo obróbek blacharskich, a w rezultacie wiele odpadów. Dachówki ceramiczne i cementowe mają tę zaletę, że duży wybór dachówek kształtowych oraz elementów systemowych umożliwia prawidłowe wykonanie większości trudnych miejsc bez obróbek dekarskich. Dachówki specjalne są nieco droższe od podstawowych, oszczędzamy jednak na robociźnie i stratach materiału przy przycinaniu elementów (tak się dzieje w przypadku pokryć wielkoformatowych, jak na przykład blacha). "Pamiętajmy, że dodatkowe koszty czekają nas, jeśli dach posiada dużo krawędzi skośnych (grzbietów). Wymagają one wielu obróbek (przycinania dachówek, zastosowania taśm uszczelniających, klamerek utrzymujących przycięte elementy). Bardzo dużo grzbietów posiada np. dach typu kopertowego" - radzi Krzysztof Kalita z Braas. Płaszczyznę dachu komplikują na przykład lukarny czy wykusze. Wymagają one oddzielnych systemów odwadniających. Uważajmy także na wszelkie niestandardowe rozwiązania - nietypowe załamania połaci będą trudne do wykończenia. Na podstawie projektu dachu ocenimy także koszty robocizny. Zasada jest dość prosta: im bardziej skomplikowany dach, tym więcej pracy wymaga jego prawidłowe wykonanie. Najbardziej pracochłonne są kosze oraz ozdobne "wole oka" (rodzaj półokrągłej lukarny). Pamiętajmy jednak, że dobre wykonawstwo musi kosztować. Nie oszczędzajmy więc poprzez wynajmowanie niesprawdzonych ekip - ryzykujemy błędami, które w przyszłości będą wymagać kosztownych poprawek.Kalkulator na dachu


Na rynku jest ogromny wybór materiałów budowlanych, które znacznie różnią się cenami. W przypadku dachu na całość składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie). Na tych materiałach nie warto oszczędzać. Jeśli kupimy niesprawdzone wyroby bez odpowiednich certyfikatów, przetrwają one krócej - a wiec w niedługiej perspektywie czeka nas naprawa czy nawet wymiana pokrycia. "Pierwszy krok to wybór pokrycia dachowego. Wyjściowym parametrem powinna być dla nas cena za metr kwadratowy materiału. Pozwala ona oszacować przybliżony koszt wykonania dachu. Wbrew pozorom ceny pokryć renomowanych producentów (a takie warto kupować) nie różnią się znacznie między sobą." - mówi Mariusz Piszczek, ekspert RuppCeramika. Jednak nie podejmujmy decyzji tylko na tej podstawie. Do wykonania dachu potrzebnych jest wiele dodatkowych elementów - kształtowych, wykończeniowych i systemowych (np. odwadniających czy mocujących). Na ostateczną cenę metra kwadratowego dachu wpływa także wielkość elementów. Małoformatowe pokrycia, jak dachówki cementowe Braas czy ceramiczne RuppCeramika, wymagają mniej obróbek dekarskich (docinania np. przy koszach) niż wielkoformatowe (blacha), podczas których dużo materiału się marnuje. Wybierając takie pokrycie nie płacimy za wyrzucany materiał, a w rezultacie cena metra kwadratowego gotowego pokrycia jest mniejsza. Pamiętajmy, że pokrycie ma nam służyć przez wiele lat. "Przy wyborze materiału zwracajmy więc uwagę na gwarancję producenta: co dokładnie obejmuje, jakie zawiera obwarowania. Często zapiski "małym drukiem", których nie czytamy, wprowadzają wiele niemożliwych do spełnienia warunków. Gwarancja powinna być jasna i nie budząca wątpliwości" - mówi Krzysztof Kalita z Braas Polska. Rzetelnych gwarancji udzielają m.in. firmy Braas Polska i RuppCeramika. Trwałość pokrycia także ma znaczenie: dachówki ceramiczne i cementowe wytrzymują kilkadziesiąt lat, nie będziemy więc zbyt szybko ponosić kosztów wymiany pokrycia. Warto zastanowić się także nad wyborem elementów systemowych. Na przykład w przypadku więźby musimy zdecydować, czy ma ona być impregnowana przez dekarza na budowie czy metodą ciśnieniową u wytwórcy. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale drewno jest trwalsze i lepiej chronione przed ogniem czy pleśnią. Znaczenie mają także folie wstępnego krycia - nie warto na nich oszczędzać. Markowe folie zabezpieczają wewnętrzne warstwy dachu przed zawilgoceniem, a jednocześnie charakteryzują się wysoka wytrzymałością i trwałością. Mimo, że są niewidoczne, nie warto więc na nich oszczędzać. O ostatecznej cenie dachu decyduje wiele elementów - łatwo się w nich pogubić. Zaufajmy więc markowym wyrobom, a przed decyzją o projekcie i zakupie materiałów zróbmy wycenę w specjalistycznym punkcie.


źródło:Lafarge Dachy Sp. z o.o.
więcej artykułów, informacji
http://www.lafarge-dachy.pl
Pegasus Public Relations
więcej artykułów, informacji
http://www.pegasus.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...