informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Zachwiane proporcjedata dodania: 02.04.2006

Ostatnie tygodnie przebiegały i nadal przebiegają pod znakiem lawinowo publikowanych i prezentowanych informacji o sytuacji przedwyborczej, a teraz już po-wyborczej na Białorusi.

Zastanawia, czym kierują się media i rzesze komentatorów, eksponując jedne wydarzenia, a marginalizując inne.

Niewątpliwie tematy walki o demokrację, prawa człowieka i praworządność są frapujące. Jednakże trudno czasem pojąć, dlaczego jedne wydarzenia uznawane zostają za bardziej znaczące od innych wydarzeń, choć jedne i drugie miewają wspólny mianownik.

Dokładnie w tym samym czasie rozgrywają się masowe demonstracje i starcia młodzieży francuskiej, wspieranej przez niemal wszystkie związki zawodowe z tamtejszymi siłami porządkowymi. Konflikt rozgorzał na tle przyjętych przez francuski rząd przepisów kodeksu pracy, które w sposób zupełnie niezrozumiały z punktu widzenia zasad demokracji i praw człowieka, stawia młodych ludzi w sytuacji niemalże współczesnego niewolnika.

Prawo do zwolnienia bez podawania przyczyn osób do lat 26, po raz pierwszy podejmujących pracę, musiał wywołać takie reakcje, jakie – z rzadka i fragmentarycznie – pokazywano i nadal tak się pokazuje w polskich mediach.

Jednocześnie nie było godziny, by w telewizji czy radio nie podawano obszernych relacji i komentarzy o sytuacji w trakcie białoruskiej kampanii prezydenckiej. To samo w prasie ogólnopolskiej, w przekazach internetowych.

Wspieranie ruchów wolnościowych, dążeń do demokratyzacji życia w innych krajach jest, oczywiście, chwalebne i pożądane. Warto jednak przy tym pamiętać, że takie działania nie mogą naruszać suwerenności innego kraju. Tymczasem we wszystkich tych relacjach brak jest przekazu na tyle zbliżonego do precyzji, że intensywność zaangażowania wszystkich niemal środowisk w kraju, co najmniej rodzi kilka znaków zapytania.

W istocie nie wiadomo właściwie, jaka jest rzeczywista skala oporu przeciwko obecnej władzy, w szczególności wobec poprzednio prezydenta-elekta, a teraz już prezydenta. Liczba demonstrujących, w porównaniu do wydarzeń francuskich, wydaje się być śladowa. Większość komentatorów twierdzi, iż wybory na Białorusi były sfałszowane, jednak nikt nie podaje skali tych fałszerstw, a nawet konkretnych przykładów. Oczywiście, przyczyną tej niewiedzy są, jak się powszechnie twierdzi, trudności a nawet niemożność dotarcia do tych informacji z powodu totalnej blokady obozu prezydenckiego.

To w takim razie skąd się bierze ta wiedza o fałszerstwach? I skąd przekonanie, że wybory pod wnikliwą kontrolą obserwatorów międzynarodowych zakończyłyby się porażką Łukaszenki?

Mgliste zdają się być wszystkie te twierdzenia o zagrożeniach praw człowieka i oporach przed wprowadzeniem systemu demokratycznego, którego z utęsknieniem wygląda białoruskie społeczeństwo. Tu też brak jest jakiejkolwiek informacji o skali zjawiska. Jakie liczby rzeczywiście wchodzą w grę? Zwłaszcza, gdy nieodparcie odnosi się wrażenie, jeśli tak spróbować popatrzeć nieco z dystansu, że antagoniści stanowią w istocie może z dziesięć procent całego społeczeństwa białoruskiego.

Brak konkretów i precyzji, zwłaszcza co do skali tych ruchów społecznych, budzi uczucia ambiwalentne w odniesieniu do wydarzeń i nastrojów u sąsiadów. Ukazywane akty tzw. przemocy wobec uczestników demonstracji są wprawdzie faktami bezspornymi, ale w naszej szesnastoletniej demokracji niejednokrotnie dochodziło do starć z siłami porządkowymi i nikt nie podnosił z tego tytułu rwetesu na cały świat o totalitarnym terrorze.

Jednocześnie w tym samym czasie rozgrywają się wydarzenia francuskie, gdzie liczba demonstrantów sięga już kilku milionów, a starcia ogarniają dziesiątki miast i przynoszą setki poszkodowanych. To jednak jakoś z zadziwiającą konsekwencją jest marginalizowane poprzez zalew doniesień białoruskich.

O co w tym wszystkim chodzi?

Zagrożenie dla istniejącej od dawna demokracji francuskiej i bezsporne naruszanie praw człowieka wydaje się być nie mniej groźne, niż – jak twierdzą jednym głosem niemal wszyscy znawcy – dławienie ruchów wolnościowych i umacnianie dyktatury. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że zamieszki francuskie – z naszego punktu widzenia – są znacznie groźniejsze.

Skąd więc ta dysproporcja intensywności informacji i komentarzy w stosunku do sytuacji społeczno-politycznej obu krajów?

Francuskie zmiany kodeksu pracy w praktyce, jako się rzekło, stawiają niebagatelną liczbę młodych ludzi w pozycji współczesnego niewolnika. I to w kraju, który, zdawać by się mogło, jest kolebką i ostoją demokracji i praw człowieka.

Natrętnie świdruje myśl taka oto, że te zastanawiające rozwiązania francuskie w dziedzinie prawa pracy podejrzanie korespondują z zapędami w kierunku zmian w polskim kodeksie pracy.

Coś niewiele, jeśli w ogóle, można się znaleźć komentarzy dotyczących tych francuskich pomysłów. Zwłaszcza w odniesieniu do naszego systemu prawa pracy, nad którym pracowicie pochylają się rodzime autorytety z tym, że o konkretnych rozwiązaniach niewiele społeczeństwo polskie otrzymuje informacji.

Czy reakcje na białoruskie wydarzenia polskich ośrodków medialnych, intelektualnych, naukowych i politycznych, ocierające się niemal o histerię, nie stanowią przypadkiem szyldu, poza którym rozgrywają się zupełnie inne gry, o których lepiej, by społeczeństwo polskie zbyt wiele się nie dowiedziało przedwcześnie i nie próbowało podejmowania dyskusji?

Niewykluczone, że w stylu zapożyczonym znad Sekwany.


źródło:Witold Filipowicz
więcej artykułów, informacji
http://www.kontrateksty.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...