informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Nowe kategorie należności w postępowaniu upadłościowymdata dodania: 02.11.2009

Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze przyniosła istotne zmiany w kategoriach należności podlegających zaspokojeniu z funduszów masy upadłości. To ważne, gdyż wierzyciel musi sam wskazać kategorię, do której jego wierzytelność ma być zaliczona.

Jedną z istotniejszych zmian wprowadzonych przez obowiązującą obecnie nowelizację ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Pr. up. i n.) jest rozróżnienie na pięć kategorii należności podlegających zaspokojeniu z funduszów masy upadłości, zamiast dotychczas obowiązujących czterech. Zmiana ta jest o tyle istotna, że wierzyciel zgłaszający swoją wierzytelność w postępowaniu upadłościowym musi - zgodnie z art. 240 pkt 4 Pr. up. i n. - samodzielnie wskazać kategorię, do której wierzytelność ta ma być zaliczona.

Obecnie art. 342 ust. 1 Pr. up. i n. stanowi, że należności podlegające zaspokojeniu z funduszów masy upadłości dzieli się na następujące kategorie:

Kategoria pierwsza
(art. 342 ust. 1 pkt 1 Pr. up. i n.)

Rodzaj należności: koszty postępowania upadłościowego, przypadające za czas po ogłoszeniu upadłości należności alimentacyjne oraz renty za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę, należności z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia masy upadłości, należności z zawartych przez upadłego przed ogłoszeniem upadłości umów, których wykonania zażądał syndyk, należności powstałe z czynności syndyka albo zarządcy oraz należności, które powstały z czynności upadłego dokonanych po ogłoszeniu upadłości, niewymagających zgody nadzorcy sądowego lub dokonanych za jego zgodą.

Kategoria druga
(art. 342 ust. 1 pkt 2 Pr. up. i n.)

Rodzaj należności: przypadające za czas przed ogłoszeniem upadłości należności ze stosunku pracy, należności rolników z tytułu umów o dostarczenie produktów z własnego gospodarstwa rolnego, należności alimentacyjne oraz renty za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i renty z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę, przypadające za dwa ostatnie lata przed ogłoszeniem upadłości należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, wraz z odsetkami i kosztami egzekucji.

Kategoria trzecia
(art. 342 ust. 1 pkt 3 Pr. up. i n.)

Rodzaj należności: podatki i inne daniny publiczne oraz pozostałe należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami i kosztami egzekucji.

Kategoria czwarta
(art. 342 ust. 1 pkt 4 Pr. up. i n.)

Rodzaj należności: inne należności, jeżeli nie podlegają zaspokojeniu w kategorii piątej, wraz z odsetkami za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości, z odszkodowaniem umownym, kosztami procesu i egzekucji.

Kategoria piąta
(art. 342 ust. 1 pkt 5 Pr. up. i n.)

Rodzaj należności: odsetki, które nie należą do wyższych kategorii w kolejności, w jakiej podlega zaspokojeniu kapitał, a także sądowe i administracyjne kary grzywny oraz należności z tytułu darowizn i zapisów.

Z punktu widzenia przedsiębiorców, których łączyły z upadłym stosunki handlowe, istotne jest to, że należności powstałe w toku działalności gospodarczej prowadzonej przez upadłego przed ogłoszeniem upadłości należą obecnie do kategorii czwartej, a nie - jak przed wejściem w życie nowelizacji - do kategorii trzeciej. Odsetki od powyższych należności - za ostatni rok przed datą ogłoszenia upadłości - również należą do kategorii czwartej. Natomiast odsetki za okres wcześniejszy będą podlegały zaspokojeniu w kategorii piątej.

KonsultNet to zespół profesjonalistów specjalizujących się w świadczeniu usług doradczych na rzecz przedsiębiorstw, małych i średnich firm oraz korporacji. Oferta KonsultNet obejmuje szerokie spektrum usług związanych z prowadzeniem firmy – od doradztwa w zakresie sporządzenia profesjonalnego biznes planu, poprzez opracowanie kampanii marketingowej, po wyposażenie firmy w stosowne narzędzia informatyczne oraz wspierające sprzedaż.

Kluczowym aspektem działalności KonsultNet są również profesjonalne usługi doradztwa prawnego, w szczególności obejmujące prawo upadłościowe i naprawcze. Specjalizujemy się zwłaszcza w sporządzaniu wniosków zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym oraz wniosków o ogłoszenie upadłości.

Jeżeli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o działalności i ofercie KonsultNet,
prosimy o kontakt:

KonsultNet
Sekretariat
Tel. 501-873-795
Fax. (022) 203-54-75
E-mail: sekretariat@konsultnet.pl
www.konsultnet.pl


źródło:KonsultNet
więcej artykułów, informacji
http://www.konsultnet.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...