informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Ziemniaczany song o wódcedata dodania: 06.08.2009

Alkohol o subtelnym zapachu, łagodnym smaku, wytwarzany z unikalnego surowca. Taka właśnie jest wódka ziemniaczana. Doceniana przez koneserów na całym świecie, wpisała się już na trwałe w historię gorzelnictwa.

Wódka ziemniaczana w Polsce
Początek stałej obecności ziemniaczanych napojów wysokoprocentowych na ziemiach polskich wiąże się z wielkim polskim władcą. Jan III Sobieski, który zapoczątkował tradycję produkcji wódek ziemniaczanych w Polsce, sprowadził je do kraju po zwycięskiej wyprawie wiedeńskiej.

Klimatyczne i glebowe uwarunkowania spowodowały, że polskie gorzelnictwo rolnicze bazowało tylko i wyłącznie na ziemniakach. W okresie przedwojennym ziemniaki były surowcem, z którego otrzymywano ponad 90% ogólnej ilości alkoholu wytwarzanego w gorzelniach rolniczych w Polsce. Po wojnie produkcja ziemniaków wynosiła około 50 milionów ton rocznie, co stawiało nasz kraj na pierwszym miejscu na świecie jeśli chodzi o produkcję ziemniaków na jednego mieszkańca.

Unikalność ziemniaków
W ostatnich latach pola uprawne ziemniaków w Polsce ulegają zmniejszeniu, maleje również ilość produkowanego spirytusu ziemniaczanego. Także cena ziemniaków jest obecnie dużo wyższa niż innych surowców wykorzystywanych w gorzelnictwie np. kukurydzy, żyta czy pszenżyta. W związku z tym ziemniaki z roku na rok stały się prawdziwie wyrafinowanym, drogim i unikalnym surowcem, których jakość przekłada się na walory smakowe produkowanej wódki.
Ciekawostką jest fakt, że aby wyprodukować 1 butelkę PALACE VODKA potrzeba około 2 kilogramów ziemniaków.

Jak z ziemniaków zrobić wódkę?
Proces powstawania wódki nie jest wcale prosty. Spirytus ziemniaczany niezbędny do wyprodukowania PALACE VODKA otrzymuje się w wyniku fermentacji alkoholowej. Surowcem do jego produkcji są specjalnie wyselekcjonowane bulwy ziemniaka o masie nie przekraczającej 150 g, posiadające wysoką zawartość skrobi. Zawarta w ziemniakach skrobia jest węglowodanem, który nie podlega fermentacji. Dlatego należy najpierw skrobię uwolnić z tkanek i komórek roślinnych. Dopiero wtedy przeprowadza się tzw. zacieranie / scukrzanie czyli hydrolizę skrobi za pomocą enzymów pochodzących ze słodu zbożowego. Wychłodzoną ciecz ( tzw. zacier ) poddaje się w końcu najważniejszemu procesowi - fermentacji z udziałem świeżych, dojrzałych, dobrze odżywionych drożdży. Dlatego też w następnej kolejności przeprowadza się destylację, której głównym celem jest wydzielenie z mieszaniny fermentacyjnej alkoholu etylowego.
Wraz z alkoholem z ogrzewanej cieczy odparowują także inne zawarte w niej związki chemiczne. Najczystszy spirytus uzyskuje się więc w wyniku procesu rektyfikacji, która jest procesem wielokrotnej destylacji, mającym na celu skrupulatne oczyszczanie spirytusu.

Mieszanka spirytusu i wody
Woda, stanowiąca 60% gotowego wyrobu w żadnym wypadku nie może zamącić ani zmienić charakteru spirytusu ziemniaczanego. Musi posiadać wyrafinowaną neutralność i krystaliczną czystość. Wydobywana z głębokich wodonośnych złóż, umiejscowionych w pobliżu rozlewni na terenie Polmosu Białystok, zostaje udoskonalana w systemie odwróconej osmozy. Połączone ze sobą w burzliwej reakcji dwa składniki: spirytus i woda stabilizują się w kolejnym procesie wielostopniowej filtracji węglowej, uzyskując w efekcie wyjątkową przejrzystość i łagodność.

Efekt
Opinię na temat walorów smakowych ziemniaczanej PALACE VODKA potwierdzają tzw. ślepe, sensoryczne panele testowe przeprowadzane zarówno w gronie tzw. zakładowych ekspertów degustacyjnych jak i konsumentów.

Do najważniejszych trofeów PALACE VODKA należy zaliczyć:
1994 r. – Srebrny Medal na targach POLDRINK 󈨢
1996 r. – Złoty Medal na MTP POLAGRA 󈨤
2005 r. – Złoty Medal Monde Selection Bruksela
2008 r. – Brązowy medal 2008 IW&SC. Londyn

Smak decyduje
Podstawowa różnica między wódką zbożową, a ziemniaczaną zawarta jest w smaku. W wódkach zbożowych jest on zdecydowanie mocniejszy, łagodniejszy w przypadku wódek ziemniaczanych. Proces destylacji ziemniaków zmiękcza smak alkoholu oraz nadaje mu specyficzny aromat, który spotyka się jedynie w tym rodzaju wódek.

Na marginesie – Definicja wódki
Oficjalne polskie stanowisko odnośnie nazwy "wódka" wyraźnie określa produkty do jej produkcji, są to: zboża, ziemniaki i melasa buraczana. Dlatego właśnie wódka ziemniaczana nigdy nie będzie przedmiotem dyskusji i polemik dotyczących gatunkowości tego napoju. Ostatnio w ławach Unii Europejskiej zawrzała dyskusja o prawidłowości nazywania wódką wyrobów sporządzanych z takich surowców jak np. winogrona. Jak widać każda kultura wytworzyła swoją własną definicje alkoholu. Ziemniaki jednak wpisują się w nią od samych początków gorzelnictwa.


źródło:Bols Sp. z o.o.
więcej artykułów, informacji
http://www.bols.pl
Q&AConsulting Sp. z o.o. sp.k.
więcej artykułów, informacji
http://www.qaconsulting.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...