informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Obywatele UE chcą wspólnej polityki międzynarodowejdata dodania: 10.11.2005

Ośmiu na dziesięciu Europejczyków (83%) uważa, że w przypadku pojawienia się międzynarodowego kryzysu państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny prezentować wspólne stanowisko.

Jednocześnie zdecydowana większość (82%) jest zdania, że stanowisko Unii powinno być niezależne od polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych - wynika z badania Eurobarometr przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej przez TNS Opinion & Social, będący jednym z sektorów międzynarodowej grupy badawczej TNS, do której należy także polska firma TNS OBOP. Opinie te są popierane również przez zdecydowaną większość Polaków - odpowiednio 85% i 84% ankietowanych.

Jak wynika z badania, nastąpił niewielki wzrost poparcia koncepcji, zgodnie z którą Unia Europejska powinna posiadać swojego ministra spraw zagranicznych, będącego rzecznikiem wspólnego stanowiska krajów członkowskich. Odsetek zwolenników tego pomysłu wzrósł z 63% jesienią 2003 roku do 67% w ostatniej edycji badania.

Zdecydowana większość respondentów (68%) uważa, że Unia powinna mieć siły szybkiego reagowania, które mogą być wysłane w miejsce konfliktu w momencie pojawienia się międzynarodowego kryzysu, choć liczba wspierających takie rozwiązanie zmalała od jesieni 2004 o trzy punkty procentowe. Podobne poparcie (69%) znajduje koncepcja, zgodnie z którą przedstawiciel UE powinien zasiadać w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wśród polskich respondentów obie koncepcje znajdują jeszcze większe poparcie - istnienie sił szybkiego reagowania popiera 78%, zaś posiadanie przedstawiciela Unii w ONZ 73% Polaków.

"Pomimo różnic zdań przywódców poszczególnych krajów Unii Europejskiej w kwestii polityki międzynarodowej, opinia publiczna jest zgodna, że Europa powinna zacieśnić współpracę i uniezależnić podejmowanie decyzji od polityki Stanów Zjednoczonych. Jednakże, w liczącej 25 krajów członkowskich i rozważającej przyjęcie kolejnych państw Unii Europejskiej, osiągnięcie konsensusu w kwestiach politycznych jest trudne do zrealizowania" - powiedziała Marita Carballo, prezes TNS Polling & Social.

Opinie mieszkańców poszczególnych państw członkowskich różnią się w sprawie wspólnego stanowiska unijnego w kwestii ważnych wydarzeń politycznych. Wśród nowych członków wspólnoty europejskiej panuje większa zgoda odnośnie konieczności wypracowania wspólnego stanowiska UE dotyczącego bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, niż w opinii dawnej "piętnastki". W Polsce taką koncepcję popiera aż 85% respondentów, podczas gdy nie zgadza się z nią zaledwie 5% badanych. Cypryjczycy i Czesi są prawie jednomyślni w kwestii wspólnego stanowiska Unii w przypadku kryzysu międzynarodowego odpowiednio - 96% i 92% spośród nich popiera taką koncepcję. Pomysł ten znajduje nieco mniejsze poparcie wśród Irlandczyków (73%) i Duńczyków (74%). Ośmiu na dziesięciu mieszkańców Cypru, Belgii i Słowenii oraz siedmiu na dziesięciu Polaków (72%) uważa, że Unia Europejska powinna mieć swojego ministra spraw zagranicznych, podczas gdy 52% Duńczyków i 48% Szwedów jest przeciwnego zdania.

Badanie zostało przeprowadzone metodą face-to-face w okresie od 9 maja do 14 czerwca 2005 r. na próbie 30 348 osób z 25 krajów UE


źródło:TNS OBOP
więcej artykułów, informacji
http://www.tns-global.pl
Rowland Communications
więcej artykułów, informacji
http://www.rowland.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...