informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Czeka nas zbieranie na wkład własny kredytudata dodania: 20.11.2008

Specjaliści firmy Metrohouse obliczyli, ile średnio musi uzbierać potencjalny nabywca dwupokojowego mieszkania, aby otrzymać kredyt. Okazuje się, że dysproporcje pomiędzy miastami są duże.

Do obliczeń przyjęto sytuację, kiedy mieszkanie ma 40 m kw., znajduje się w budynku wybudowanym po 2000 r., a wkład własny kredytobiorcy wynosi 30% ceny mieszkania.

Wraz z zaostrzeniem kryteriów przyznawania kredytów potencjalni nabywcy mieszkań gorączkowo obliczają wkład własny, jaki muszą posiadać, aby spełnić jeden z podstawowych warunków uzyskania kredytu.

W oparciu o średnie ceny ofertowe mieszkań dwupokojowych o powierzchni 40 m kw. oddanych do użytku w ostatnich latach firma Metrohouse przygotowała zestawienie ukazujące, na jaki orientacyjny wkład własny (przy założeniu, że wynosi on 30%) powinny przygotować się osoby poszukujące tego typu mieszkań. Do obliczeń przyjęto średnie ceny ofertowe, jednakże nie wzięto pod uwagę lokalizacji budynku w ramach jednego miasta. Dane są orientacyjne i każdorazowe kalkulacje powinny być uzależnione od konkretnych cen i warunków rynkowych i kredytowych.

Hipotetycznie najniższą kwotę musi uzbierać osoba poszukująca mieszkania w Bydgoszczy. W tym przypadku wkład własny w wysokości 62.000 PLN wystarczy, by starać się o kredyt na zakup. Bydgoszcz ma do zaoferowania duży wybór mieszkań zarówno budowanych w wielkiej płycie, jak i w budynkach postdeweloperskich. Dość duże wzrosty cen w ostatnich latach zmniejszyły nieco zainteresowanie zakupem, ale na tle innych miast rynek nadal przedstawia się ciekawie.

Nieco większy wkład własny wymagany jest w przypadku podobnych mieszkań kupowanych w Białymstoku, Lublinie i Łodzi. Z tej grupy ciekawym rynkiem jest rynek mieszkaniowy w Białymstoku, który pomimo zastoju jest wymieniany jako jeden z najbardziej perspektywicznych rejonów rozwoju budownictwa w Polsce. Jego atutami są m.in. położenie geopolityczne oraz prężnie działający (podobnie jak w Lublinie) ośrodek akademicki.

Na trzech pierwszych miejscach są Warszawa, Kraków i Wrocław. W Warszawie kwota wkładu własnego może oscylować nawet w okolicach 100.000 zł. Największe miasta to także wyższe płace, jednak uzbieranie przez młode osoby zaczynające start życiowy (a takie stanowią większość nabywców) ww. sumy nie jest łatwe.

Ciekawa wydaje się obserwacja, ile miesięcznych średnich wynagrodzeń należałoby odłożyć, by posiadać kwotę wystarczającą na wpłatę wkładu własnego. Przy założeniu, że jest to kwota netto i w całości będzie odkładana na mieszkanie, w warunkach warszawskich zajmie to aż trzy i pół roku. W najbardziej sprzyjającej ekonomicznie opcji (zakup w Bydgoszczy) czas ten skraca się do niewiele ponad dwóch lat. Przypomnijmy, że mówimy tylko o wkładzie własnym.

Banki wprowadzając ograniczenia w dostępie do kredytów spowodowały dość duże zamieszanie na rynku obrotu nieruchomościami. Osoby zdeterminowane do zakupu mieszkania będą musiały przeznaczać oszczędności (które pierwotnie odłożyli np. na remont mieszkania) na uzupełnienie wkładu własnego kredytu lub poszukiwać wsparcia wśród najbliższych. Obie opcje nie są wygodne dla przyszłych nabywców, ale minęły już czasy, gdy można było inwestować w nieruchomości wspierając się nawet 100% kredytem.

Rubryka 1: Miasto
Rubryka 2: Ile wkładu własnego? (w PLN)
Rubryka 3: Ile średnich wynagrodzeń?

Bydgoszcz 62000 27,5
Białystok 66000 29,3
Lublin 67200 29,8
Łódź 68400 30,4
Olsztyn 72000 32,0
Szczecin 74400 33,0
Gdańsk 84000 37,3
Poznań 86400 38,4
Wrocław 88800 39,4
Kraków 90000 40,0
Warszawa 96000 42,6


źródło:Metrohouse Spółka Akcyjna
więcej artykułów, informacji
http://www.metrohouse.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...