informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Zakończono pierwsze projekty w ramach ZPORRdata dodania: 19.09.2005

Zakończyła się realizacja pierwszych dziesięciu projektów dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

Dwa projekty zostały w pełni rozliczone finansowo, a projektodawcy przedstawili sprawozdanie końcowe. Osiem kolejnych inwestycji zostało ukończonych, ale czeka je jeszcze rozliczenie finansowe poprzedzone kontrolami.

Projekty rozliczone finansowo to projekt Zespołu Opieki Zdrowotnej w Knurowie dotyczący zakupu i montażu aparatu RTG w pracowni rentgenodiagnostyki i projekt Zespołu Szkół Rolniczych i Ogólnokształcących w Żywcu, dzięki któremu zmodernizowano pracownie żywienia i języków obcych. Budżet pierwszego projektu wyniósł blisko 699 tys. zł, z czego wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowił kwotę blisko 471 tys. zł. Wartość drugiego projektu to blisko 72 tys. zł, a dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wyniosło blisko 54 tys. zł.

Najszybciej z realizacją projektów realizowanych w ramach ZPORR poradziły sobie placówki służby zdrowia. Zgłoszone przez nie projekty dotyczyły przede wszystkim modernizacji i zakupu nowego sprzętu medycznego. Bez większych problemów przebiegła m.in. realizacja projektu zgłoszonego przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śląskim. Polegał on na doposażeniu placówki w sprzęt medyczny dla bloku operacyjnego Zakupiony sprzęt umożliwia wykonywanie operacji z zakresu ginekologii oraz chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej na bardzo wysokim poziomie. Projekt ten uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości blisko 0,5 mln złotych.

Wśród zrealizowanych projektów są również dwie inwestycje infrastrukturalne. W ramach działania 1.1 Modernizacja i rozbudowa regionalnego układu transportowego przebudowano skrzyżowania ulicy Bytomskiej z ulicą Legionów w Tarnowskich Górach. Tamtejsze Starostwo Powiatowe, które zgłosiło projekt, zmodernizowało skrzyżowanie, dwa przejścia dla pieszych oraz wykonało sygnalizację świetlną na przejeździe kolei wąskotorowej. Całkowity koszt projektu wyniósł prawie milion złotych, z czego wkład funduszy europejskich to blisko 740 tys. zł. W Pawłowicach w powiecie pszczyńskim przebudowano drogę gminną ulicę Kościuszki w Krzyżowicach z odwodnieniem. W rezultacie zredukowano czas podróży, a co najważniejsze zwiększono atrakcyjność gospodarczą okolicznych terenów. Wartość tej inwestycji to 880 tys. zł, z czego środki unijne to 568 tys. zł.

Z nowej sali gimnastycznej korzystają już uczniowie Szkoły Podstawowej w Żarkach, która kosztem ponad 141 tys. złotych została wyremontowana wraz z zapleczem sanitarnym. Teraz oprócz normalnych zajęć lekcyjnych z obiektu korzystają również amatorskie grupy sportowe. Wśród dziesiątki pierwszych inwestycji zrealizowanych w regionie przy udziale finansowym unijnych funduszy strukturalnych jest inwestycja z zakresu ochrony środowiska. W Instytucie Ochrony Roślin w Sośnicowicach kosztem blisko 632 tys. złotych zlikwidowano składowisko odpadów pestycydowych.

W najbliższym czasie także kolejne inwestycje realizowane na Śląsku w ramach ZPORR będą dobiegały końca. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych projektów. Pieniądze przyznane w ramach ZPORR województwu śląskiemu / 279 mln euro / muszą być wykorzystane do końca 2008 roku, jednak umowy na wykorzystanie tych środków muszą być podpisane do końca 2006 roku. Do tej pory w ramach funduszy ZPORR wydanych zostało około 6,5 mln złotych. Jednak do końca bieżącego roku na konta beneficjentów powinno trafić około 14 mln euro / ok. 56 mln zlotych /. Tak niski stopień wykorzystania środków unijnych jest spowodowany m.in. tym, że jeszcze nie ruszyły duże inwestycje finansowane w ramach ZPORR takie jak: budowa odcinka bytomskiego obwodnicy pólnocnej aglomeracji górnośląskiej / cały projekt 96 mln złotych, budowa rudzkiego odcinka DTŚ 252 mln złotych /. Wojewoda śląski podpisał łącznie 151 umów o dofinansowanie projektów, co stanowi prawie 95 proc. projektów wybranych przez Zarząd województwa śląskiego do dofinansowania.

Beneficjenci programu otaczani są wsparciem merytorycznym Biura Zarządzania Funduszami Europejskimi. 20 września i 11 października br. odbędą się konferencje podsumowujące rok wdrażania programu w regionie. Ich celem jest prezentacja najczęściej występujących problemów, jakie napotykają beneficjenci oraz Śląski Urząd Wojewódzki pełniący w ZPORR rolę Instytucji Pośredniczącej. Zaplanowano również szkolenia w zakresie sprawozdawczości i płatności w ramach ZPORR, a z końcem października rusza cykl spotkań w ramach Śląskiej Akademii Rozwoju Regionalnego. Ich celem jest wymiana doświadczeń między obecnymi beneficjentami ZPORR a tymi podmiotami, które planują realizację podobnych inwestycji w przyszłości. W trakcie spotkań projektodawcy przedstawią własną drogę do funduszy europejskich oraz doświadczenia z realizacji projektów. Swój udział zapowiedzieli także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, którzy zaprezentują najczęstsze przyczyny odrzucenia zgłaszanych projektów.


źródło:

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
więcej artykułów, informacji
http://www.katowice.uw.gov.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...