informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Kanon atrakcji turystycznych województwa śląskiegodata dodania: 12.09.2005

Najciekawsze i najbardziej godne zobaczenia miejsca regionu śląskiego poleca multimedialny "Kanon atrakcji turystycznych województwa śląskiego".

Pomysłodawcą i konsultantem "Kanonu atrakcji turystycznych województwa śląskiego" jest dr inż. arch. Zygmunt Konopka, dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i wojewódzki architekt. Pierwowzorem, na którym wzorowali się autorzy "Kanonu" – Edward Kaniewski i Edward Wieczorek – jest "Kanon krajoznawczy Polski". Zaproponowany wybór atrakcji turystycznych jest sugestią obu autorów, popartą długoletnim doświadczeniem przewodnickim i wiedzą o tych obiektach.

"Kanon atrakcji województwa śląskiego" to płyta CD ilustrowana ponad tysiącem zdjęć oraz 150 mapami. Jest – jak podają jej autorzy – "zaproszeniem do odwiedzenia województwa śląskiego – regionu o ciekawej przyrodzie, bogatym dziedzictwie kulturowym, bujnym życiu kulturalnym". Płyta prezentuje najważniejsze atrakcje turystyczne i krajoznawcze regionu. Znalazły się tu obiekty unikatowe, rzadkie, takie, dla których – zdaniem autorów płyty – warto przyjechać z odległego nieraz miejsca. To ponad sto różnorodnych propozycji interesującego spędzenia czasu wolnego. W tle prezentacji umieszczona jest muzyka.

Polecane w kanonie obiekty zgrupowane są w ośmiu kategoriach. Listę atrakcji otwierają najciekawsze miasta: m.in. Krzepice, Siewierz, Tarnowskie Góry, Gliwice, Racibórz, Rybnik, Wodzisław Śląski, Żory, Pszczyna, Cieszyn, Żywiec. Kolejną kategorią jest architektura – obiekty warte zobaczenia zgrupowane zostały w pięciu działach: architektura zabytkowa, rezydencjonalna, drewniana, współczesna i obronna. Kolejne działy to zabytki etnograficzne, miejsca sakralne i symboliczne, zabytki techniki i muzea. Odrębną grupę stworzono dla krajoznawczych atrakcji – przyrody ożywionej i nieożywionej. Kanon zamykają propozycje miejsc typowo rekreacyjnych.

Autorzy "Kanonu" zachęcają do przejrzenia proponowanych przez nich miejsc, odwiedzenia ich, a potem do wytypowania własnej listy rankingowej. Gdy się taką stworzy, można porównać własne typy z typami autorów "Kanonu", którzy spośród wszystkich proponowanych atrakcji utworzyli listę 39 nominacji do listy Top. Listę nominacji można odnaleźć w okienku zatytułowanym "Na skróty". Są na niej m.in.: ruiny synagogi i cmentarz żydowski w Krzepicach, Zespół Jasnogórski – sanktuarium, twierdza i muzea – w Częstochowie, ruiny zamków w Olsztynie i Ogrodzieńcu, tereny wspinaczkowe w okolicach Góry Zborów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach, schron bojowy Obszaru Warowni Śląsk w Dobieszowicach, Muzeum Chleba w Radzionkowie, zespół pałacowy Ballestremów w Pławniowicach, zespół pocysterski w Rudach, Dolina Górnej Wisły z ostoją ptaków "Natura 2000".

Z multimedialną prezentacją "Kanonu atrakcji województwa śląskiego" można zapoznać się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.


źródło:

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
więcej artykułów, informacji
http://www.katowice.uw.gov.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...