informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


BAUFACH 2006 - Branżowe Targi Budownictwa, Lipsk, 1-4 lutego 2006data dodania: 05.09.2005

Pod względem wielkości inwestycji budowlanych Niemcy stanowią najbardziej atrakcyjny rynek w Europie.

Niemcy są nadal najbardziej aktywnym regionem budowlanym w Europie. W zeszłym roku inwestycje budowlane wyniosły tu, według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, 205,5 miliardów euro1. W tym roku związki gospodarcze prognozują, iż całkowity wolumen inwestycji budowlanych wyniesie 201,7 miliardów euro1,2. Pomimo osłabienia się działalności budowlanej w ostatnich latach nadal blisko co piąte euro3, inwestowane w krajach Unii Europejskiej w projekty budowlane powstające na jej obszarze, wydawane jest w Niemczech. Udział inwestycji budowlanych w tworzeniu PKB kształtuje się na poziomie 10 procent2. Łącznie niemiecka branża budowlana zatrudnia 2,252 miliona osób2. 76.600 przedsiębiorstw2 sektora budowlanego zapewnia 786.000 miejsc pracy2. W roku 2004 sektor budowlany osiągnął obroty w wysokości 79 miliardów euro1.
58-procentowy udział4 w całkowitym wolumenie inwestycji budowlanych czyni z budownictwa mieszkaniowego główny filar niemieckiej gospodarki budowlanej. Zanotowało ono w zeszłym roku przyrost inwestycji. W 2004 roku wybudowano w Niemczech 252.000 nowych mieszkań1. Rok wcześniej, w 2003 roku, było to 240.900 mieszkań1. Odnotowany wzrost wynika głównie z rosnących inwestycji w zakresie budownictwa domów jednorodzinnych. W tym segmencie liczba nowo wybudowanych obiektów1 wzrosła z 165.000 do 177.200. 25.800 mieszkań1 powstało dodatkowo poprzez przebudowę i rozbudowę obiektów już istniejących. W Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii w sumie oddano do użytku około 19.000 mieszkań5.

Renowacja zyskuje na znaczeniu
W ostatnich latach udział usług renowacyjnych i modernizacyjnych w budownictwie4 niemieckim wzrósł do poziomu 53%. W zakresie budownictwa mieszkaniowego udział tego typu prac wynosi 63% całkowitego wolumenu inwestycji4. Aż 95% inwestycji firm budowlanych z landów wschodnioniemieckich przypada na prace w już istniejących obiektach8. Zdaniem Ministra Budownictwa RFN, Manfreda Stolpe, w ciągu najbliższych 20 lat konieczna jest renowacja blisko 50% mieszkań w Niemczech. Projekty w tym zakresie zyskają dodatkowo na znaczeniu wraz z wdrożeniem w 2006 roku dyrektywy unijnej odnośnie efektywnego gospodarowania energią. Przepis ten przewiduje, że również w przypadku ponownego wynajmu lub sprzedaży starych obiektów konieczne będzie wykazanie specyficznego zapotrzebowania na energię w postaci tzw. paszportu energetycznego.

Zrzeszenia działające w sektorze budowlanym oraz Ministerstwo Budownictwa zakładają, że wprowadzony paszport energetyczny przyczyni się do wzrostu konkurencji wśród przedsiębiorstw mieszkaniowych i do zwiększonych inwestycji w zakresie działań energooszczędnych. Obejmowałyby one przede wszystkim wymianę okien i instalacji grzewczych, jak również prace uszczelniające elewacje, dachy i piwnice. „46% całkowitej emisji dwutlenku węgla z prywatnych gospodarstw domowych powstaje wskutek ogrzewania budynków mieszkalnych i wody“, podkreśla Minister Stolpe, wskazując tym samym na istniejący potencjał w zakresie oszczędzania zużywanej energii. Jedno z forów organizowanych w ramach targów baufach 2006 poświęcone będzie właśnie tej problematyce i powstającym w tym zakresie szansom dla rzemiosła i przemysłu.

Natężona działalność budowlana w Saksonii
Saksonia jest najbardziej atrakcyjnym regionem budowlanym we wschodnich Niemczech. W 2004 roku sektor budowlany w nowych landach niemieckich razem z Berlinem osiągnął obroty w wysokości 19 miliardów euro1. Około 6 miliardów euro1 (a więc blisko jedna trzecia całej sumy) inwestowane jest przez saksoński sektor budowlany. Dla porównania inwestycje budowlane miasta stołecznego Berlina kształtowały się na poziomie 2,2 miliardów euro1. Łącznie suma inwestycji w saksońskiej branży budowlanej wyniosła około 11,5 miliardów euro9.
Na obszarze Saksonii działalność budowlana koncentruje się w regionie Drezna, Chemnitz i Lipska, należących do tradycyjnych ośrodków budowlanych prezentowanych w ramach Branżowych Targów Budownictwa w Lipsku (01.02 - 04.02.2006). Największe prace budowlane prowadzone są właśnie w Lipsku. Wbrew utrzymującej się w Niemczech tendencji spadkowej lipski przemysł budowlany zanotował blisko 2-procentowy wzrost liczby zleceń6. W ubiegłym roku łączna suma zamówień na prace budowlane w Lipsku i jego okolicach wyniosła ponad 1.100 euro na jednego mieszkańca6. Dla porównania średnia dla całych Niemiec kształtuje się na poziomie 533 euro1.
"Niemiecki rynek oferuje polskim przedsiębiorstwom duże możliwości i daje szansę na udany interes", mówi Bernd Blaufelder, kierownik targów baufach i innbau. "Ten, kto pragnie pozyskać we wschodnich Niemczech nowych klientów, jest w Lipsku we właściwym miejscu. W ramach targów baufach, innbau i denkmal organizujemy ponownie polskie stoiska wystawiennicze." W tym celu Targi Lipskie współdziałają z Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową, z Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa, jak również ze Związkiem Producentów, Dostawców i Dystrybutorów „POLSKIE OKNA I DRZWI”. Organizacje te aktywnie wspierają Targi Lipskie w przygotowaniach Dnia Polskiego, w ramach którego jednym z punktów programu będzie certyfikacja materiałów budowlanych w celu dopuszczenia ich na rynek niemiecki i unijny.

Źródła
 1. Federalny Urząd Statystyczny

 2. ZDB

 3. Euroconstruct

 4. DIW, ZDB

 5. Krajowe Urzędy Statystyczne Turyngii, Saksonii, i Saksonii-Anhalt

 6. Saksoński Związek Przemysłu Budowlanego

 7. VFF

 8. Federalny Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Budownictwa Mieszkalnego

 9. ZDB i własne obliczenia

 10. Fensterplatz.de, stan z 2002 roku

 11. Arnold & Partner Unternehmensberatung, Destatis-Zeitreihen


źródło:

Przedstawicielstwo Targów Lipskich w Polsce
więcej artykułów, informacji
http://www.targilipskie.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...