informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Najpopularniejsze wirusy października 2007 według Kaspersky Labdata dodania: 02.11.2007

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w październiku 2007 r.

Gdyby październikowa lista została przygotowana na podstawie danych z pierwszych 26 dni października, nie uwzględniałaby dwóch istotnych incydentów związanych ze szkodliwym oprogramowaniem. Mowa tu o dwóch masowych wysyłkach, które miały miejsce pod koniec miesiąca. Wysyłki te można zaliczyć do największych w ciągu ostatnich miesięcy, zwłaszcza w rosyjskim Internecie.

Pierwsza z nich zepchnęła atak phishingowy Fraud.ay na drugie miejsce w rankingu. Stało się to za sprawą niezidentyfikowanych cyberprzestępców, którzy po raz kolejny próbowali uzyskać dostęp do kont użytkowników Yandex.Money. W tym celu stworzyli dziesiątki fałszywych stron internetowych i zorganizowali wysyłkę spamu, w którym użytkownicy proszeni byli o kliknięcie odsyłacza zawartego w wiadomości i wprowadzenie informacji dotyczących ich konta. Cyberprzestępcy nawet nie pofatygowali się sprawdzić odsyłacze, które zamieścili w wiadomości phishingowej.

Zrobili błąd w adresie strony WWW, który uniemożliwił otwarcie strony z przeglądarek Microsoft Outlook oraz Outlook Express, standardowych klientów pocztowych. Jedynym klientem pocztowym, który ignorował ten błąd i otwierał stronę internetową, był The Bat! Klient ten został użyty do stworzenia wiadomości, jednak cyberprzestępcy nie zadali sobie trudu, aby sprawdzić, czy działa również z innymi klientami pocztowymi.

Ponadto, strony phishingowe zlokalizowane były w zasobach, które wcześniej wykorzystywane były do podobnych ataków i zostały umieszczone na czarnej liście Anti-Phishing Working Group. W rezultacie filtry anty-phishingowe wbudowane do przeglądarek Internet Explorer 7 oraz Firefox blokowały te strony.

Tak więc cała sprawa okazała się burzą w szklance wody. Atak został przeprowadzony na dużą skalę, był jednak nieskuteczny.

Bardziej interesujący był drugi atak, który zaczął się w piątek, 26 października. Ruch pocztowy zalały wiadomości zawierające plik PDF. Plik ten zawierał znanego, wykrytego niedawno exploita wykorzystującego lukę w zabezpieczeniach produktów Adobe. Po otwarciu pliku PDF wykonywany był szkodliwy kod oraz instalowany trojan downloader. Atak ten znajduje się na szóstym miejscu w naszym rankingu: Exploit.Win32.PDF-URI.k

Trzecią nowością jest klasyczny wirus plikowy Virut.a. Szkodnik ten został po raz pierwszy wykryty w maju 2006 r., teraz udało mu się wejść do dwudziestki najbardziej rozpowszechnionego szkodliwego oprogramowania. W jaki sposób? Wykorzystywana przez niego metoda jest dość powszechna wśród dzisiejszych wirusów: szkodnik infekuje pliki robaków pocztowych.

Pozostałe pozycje w rankingu zajmują starzy dobrzy znajomi: robak NetSky, Mydoom, Bagle, Feebs, Nyxem oraz Scano.

Nawet powrót robaka Lovegate.w nie jest niespodzianką, ponieważ szkodnik ten pozostaje stosunkowo aktywny w krajach położonych w pobliżu miejsca jego pochodzenia, Azji południowo-wschodniej.

Jedyna nowość na wrześniowej liście, atak phishingowy Paylap.bg, znalazł się na ostatnim miejscu.

Pozostałe szkodliwe programy stanowiły 8% wszystkich szkodników w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu krąży stosunkowo duża liczba robaków i trojanów z innych rodzin.

Pełny raport znajduje się w Encyklopedii Wirusów Virislist.pl pod adresem: http://viruslist.pl/analysis.html?newsid=462.


źródło:Kaspersky Lab Polska sp. z o.o.
więcej artykułów, informacji
http://www.kaspersky.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...