informacje prasowe, wiadomościnewsy, teksty, ciekawostki
jak nadsyłać informacje?  archiwum informacji prasowych


Polecamy:

Sprzedawaj i kupuj zdjęcia Royalty Free
Opony - TANIO

informacje prasowe:

współpraca z agencjami Public Relations
informacje prasowe firm
informacje prasowe instytucji i uczelni

najczęściej czytane:


Bruksela patrzy nam na ręcedata dodania: 02.02.2007

W siedem lat zainwestujemy w Polsce więcej, niż Europa dostała z planu Marshalla. Unia chce wiedzieć, jak to zrobimy. Oficjalne negocjacje z Komisją Europejską rozpoczęte.

Polski rząd przez najbliższych kilka miesięcy będzie przekonywał Brukselę, że nasze plany wykorzystania funduszy unijnych z nowego rozdania (lata 2007-13) są dobrze przemyślane. Negocjacje nie będą łatwe, ponieważ do wydania jest naprawdę dużo. Unia przeznaczyła dla Polski 67,3 mld EUR. Jeśli dodać do tego 20 mld EUR wkładu własnego i kolejne blisko 20 mld EUR współfinansowania firm, to okaże się, że w najbliższych latach zainwestowanych zostanie w Polsce ponad 100 mld EUR. To więcej niż wartość planu Marshalla — przy przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniądza Europa dostała wówczas ponad 100 mld USD.

Komisja Europejska otrzymała już krajowe programy operacyjne i wypowiada się o nich pozytywnie. Wciąż czeka na 16 programów regionalnych. Niedawne wybory samorządowe opóźniły prace nad nimi. Biorąc jednak pod uwagę podejście Komisji Europejskiej do decentralizacji — tu także nie powinno być problemów.

Polskie plany wykorzystania pomocy UE wyglądają przyzwoicie. Ale trzeba wziąć się za rynek pracy — mówi Danuta Hübner.

„Puls Biznesu”: W ubiegłym tygodniu Polska rozpoczęła negocjacje z Komisją Europejską (KE) programów dotyczących wykorzystania 67,3 mld EUR w latach 2007-13. Czy polski rząd dobrze się do nich przygotował?

Danuta Hübner: Nieoficjalne rozmowy toczą się już od roku, dlatego negocjacje rewolucyjnych zmian nie przyniosą. Polskie plany wyglądają przyzwoicie. Na pewno jednak zwrócimy szczególną uwagę na Program Operacyjny — Infrastruktura i Środowisko, którego wartość wynosi blisko 28 mld EUR. To największy pojedynczy program w historii Unii Europejskiej.

Co będzie badać KE?
Chcemy sprawdzić przede wszystkim trzy kwestie: zgodność z prawodawstwem europejskim, słuszność priorytetów zawartych w programie oraz zdolność administracji do jego przeprowadzenia. Zwrócimy też uwagę na kryterium dodatkowości – fundusze unijne mogą być tylko uzupełnieniem finansowania inwestycji w kraju. Chcę jednak podkreślić, że negocjacje nie są po to, aby Polskę upominać. Zamierzamy dyskutować nad silnymi i słabymi punktami programów, by wspólnie z polskim rządem i regionami wypracować najlepszą strategię wdrożenia polityki regionalnej w Polsce.

Polskie plany zakładają, że za zarządzanie znaczną częścią pieniędzy – 16 mld EUR — odpowiadać będą władze regionalne. Czy to słuszne?

Decentralizacja bardzo dobrze wpływa na wykorzystywanie pieniędzy. Samorządy lepiej dbają o dobre wdrażanie programu, a ponadto lepiej znają potrzeby swoich regionów.

Nie ma obawy, że niedawno wybrani marszałkowie, którzy często nie mieli styczności z funduszami unijnymi, będą słabo radzić sobie z tym wyzwaniem?

Jeśli marszałkowie są mądrzy, to otoczą się dobrymi fachowcami, a z czasem sami się w to wdrożą.

— Jednym z największych problemów jest jednak ucieczka fachowców z administracji publicznej do sektora prywatnego...

Rząd musi podjąć odpowiednie kroki, żeby ich zatrzymać. Zresztą cały polski rynek pracy może być zagrożeniem, jeśli nie zostanie zreformowany. Wykonawcy już mają problemy ze znalezieniem pracowników do przeprowadzenia inwestycji, a będzie ich potrzeba znacznie więcej.

Kiedy możemy spodziewać się zakończenia negocjacji?

Realny termin zakończenia negocjacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia to marzec, natomiast negocjacje nad programami powinny zakończyć się w lipcu. Zależy to od tego, jak szybko otrzymamy ostateczne wersje regionalnych programów operacyjnych.

Jacek Kowalczyk


źródło:Puls Biznesu
więcej artykułów, informacji
http://www.pb.pl
tekst dostarczony przez:
public relations
http://pr.otwarty.pl


warto przeczytać:

Przymierz prawdziwe diamenty!
Unikatowa w światowej skali wirtualna przymierzalnia jest już dostępna. Na początek diamenty. Wersja Beta projektu proponuje przymiarkę kolczyków z prawdziwymi diamentami znanej firmy jubilerskiej Apart.

ostatnio dodane:

Czy na Fotolia można kupować szybciej?
Czy na eBay można kupować szybciej?
HUAWEI TE40 - Ekonomiczny terminal wideokonferencyjny
Jak dbać o drewno w domu - linia Tikkurila Nostalgia
Budowa osiedla Park Ostrobramska nagrodzona przez PIP
Makijaż na Sylwestra i karnawał!!
Zasłużeni dla Torunia
Rynek szuka programistów - analiza ofert pracy monsterpolska.pl – listopad 2013r.
Zmiana pracy – jak się do niej przygotować?
Przerwa świąteczna w pracy nie taka straszna
Luxan - Batalia surowców
Świet(l)ne rozwiązanie
Bardziej czysto, bezpiecznie i nowocześnie!
DOMOTEX 2014 z udziałem podłóg Chapel Parket
50 lat usług assistance na świecie
Czy wygląd może zadecydować o awansie?
Partnerstwo DONG Energy i Schneider Electric zapewni lepszy dostęp do energii odnawialnej
Podwyższony standard - baterie do umywalek nablatowych KLUDI
Measy A2W – gdy strumień płynie szybko
Jak Sylwester to w Toruniu!
Rekordowa sprzedaż mieszkań LC Corp w Warszawie
Żarska „Pediatria” w gwiezdnych kolorach od Śnieżki
Słowacka Orawa dla narciarzy ceniących spokój
WIELKA WYPRZEDAŻ W REDCOON.PL
Nowy Prezes redcoon Polska
więcej...